/ بلاگ / ایرانگردی / جاهای دیدنی بندر عباس | سفر به سواحل شگفت جنوب در پهناورترین بندر ایران
ایرانگردی

جاهای دیدنی بندر عباس | سفر به سواحل شگفت جنوب در پهناورترین بندر ایران

جاهای دیدنی بندر عباس | سفر به سواحل شگفت جنوب در پهناورترین بندر ایران

7 اسفند 1402

.

زمان خواندن 4 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

مرکز و بزرگترین شهر استان هرمزگان بندر عباس است. جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی بندر عباس درکنار اهمیت تجاری و استراتژیک این شهر باعث می‌شود افراد زیادی در طول سال برای سفر به این منطقه مهم جنوب ایران سفر کنند.

 

جاذبه های گردشگری بندر عباس

 

لازم به ذکر است بندر عباس بزرگترین بندر ایران و یکی از بنادر اصلی کشور در زمینه حمل و نقل دریایی و واردات محسوب می‌شود. در این مقاله از سفرانه قصد داریم شما را با بندرعباس و جاذبه‌های این شهر آشنا کنیم.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی قشم که در سفر به این جزیره حتما باید ببینید


 

تاریخچه بندر عباس

تاریخچه بندر عباس به حدود چهارصد سال پیش بازمی‌گردد؛ در سال 1622 میلادی شاه عباس صفوی به کمک انگلیس توانست پرتغالی‌ها را از این شهر بیرون کند و به همین دلیل نام آن را بندر عباس نهادند. لازم به ذکر است بندر عباس در گذشته نام‌های دیگر نیز داشته است.

 

جاهای دیدنی بندر عباس

 

در سال 1514 میلادی پرتغالی‌ها به این منطقه که یک بندر کوچک به نام جرون، رسیده و از آن برای سفر و تجارت استفاده می‌کردند. پرتغالی‌ها همچنین به این بندر کامبارائو یا بندر خرچنگ می‌گفتند که احتمال می‌رود نام بندر گمرون یا گامبرون نیز از همین اقتباس شده است.

 

معبد هندوها

معبد هندوها یا بت گوری از زیباترین جاهای دیدنی بندر عباس است. این سازه در سال 1310 هجری قمری و با پیگیری تاجران هندی احداث گردید. معمارانی از کشور هندوستان طراحی و ساخت این معبد را به انجام رساندند. معبد هندوها در خیابان امام خمینی و روبروی بازار شهر قرار دارد.

 

معبد هندوها از جاهای دیدنی بندر عباس

 

سازه این معبد در ایران بسیار خاص به‌شمار می‌رود و معماری آن با مرکزیت گنبد، به شکل چهارگوش است.

 

عمارت کلاه فرنگی بندر عباس

عمارت کلاه فرنگی بندر عباس در سال 1109 شمسی و در دوران حکومت صفویه در این شهر ساخته شده است. این عمارت یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بندر عباس با قدمت فراوان به‌شمار می‌رود. تجارتخانه و اداره گمرک بندر عباس در این عمارت و نزدیک به بندر قدیم این شهر قرار داشته است.

 

عمارت کلاه فرنگی بندر عباس

 

این عمارت تاریخی دو طبقه یک گنبد هشت‌گوش از جنس چوب دارد دلیل نام‌گذاری عمارت کلاه فرنگی نیز ناشی از تأثیر معماری اروپایی در آن زمان است. این ساختمان در مرکز شهر و ضلع شمالی بلوار آیت‌الله طالقانی قرار دارد.

 


 

ساحل سورو

هنگام سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری بندر عباس یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر لذت بردن از ساحل زیبای بندر عباس است. ساحل سورو یک ساحل بسیار زیبا و مشهور بندر عباس به‌شمار می‌رود و بافت قدیمی و خانه‌های محله سورو در فاصله بسیار نزدیک به ساحل قرار دارند.

 

ساحل سورو در بندر عباس

 

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بندر عباس که افراد را با فرهنگ و زندگی و مردم این شهر ساحلی آشنا می‌کند محله و ساحل سورو است. این ساحل در فاصله نزدیک به تنگه هرمز قرار دارد.

 

بندر عباس

 

گنبدها و غار نمکی خرسین

گنبدها و غار نمکی خرسین از جمله شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی بندر عباس است. این پدیده‌های زیبا و بکر طبیعی در دهستان سیاهو و در فاصله 80 کیلومتری بندر عباس قرار دارند. منظره گنبدهای نمکین و غار خرسین از جمله جاذبه های طبیعی گردشگری بندر عباس است.

 

گنبدهای نمکی خرسین از جاهای دیدنی بندر عباس

 

تماشای گنبدهای نمکی جذاب خرسین و را رفتن درون غار آن برای ایرانگردان جذابیت فراوان دارد و لازم به ذکر است این جاذبه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران نیز قرار دارد. باید توجه داشته باشید که ورود و ماجراجویی درون غار خرسین نیاز به تجهیزات و آمادگی خواهد داشت.

 

گنبد و غار نمکی خرسین

 

آب گرم خورگو

طبیعت زیبا و پرنعمت جنوب ایران بسیار شگفت‌انگیز است. یکی از جاذبه های گردشگری بندر عباس با طرفداران فراوان، آب گرم خورگو است. این آب گرم در روستای خورگو و شمال‌شرق بندر عباس قرار دارد که از مسیر بزرگراه بندرعباس- سیرجان می‌توان به آن دسترسی یافت.

 

آب گرم خورگو

 

قلعه فین

قلعه فین از جمله جاهای دیدنی بندر عباس با قدمت قابل توجه است. این قلعه که در حاضر ویرانه‌های آن باقی مانده در بخش فین و 100 کیلومتری بندر عباس واقع است. این قلعه بر روی یک تپه مرتفع قرار دارد و بر اساس سفال‌های یافت شده، قدمت آن را متعلق به قرون میانه اسلامی می‌دانند.

 

قلعه فین از جاذبه های گردشگری بندر عباس

 

لازم به ذکر است قلعه فین که روزگاری کاربرد نظامی و حکمرانی داشت در فهرست آثار ملی ایران نیز به‌ثبت رسیده است.

 

موزه مردم شناسی خلیج فارس

یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی بندر عباس، موزه مردم شناسی خلیج فارس است. این موزه در سه طبقه  سه بخش به تاریخ و فرهنگ جنوب ایران می‌پردازد.

 

موزه مردم شناسی خلیج فارس

 

طبقه اول شامل بخش اداری و کتابخانه تخصصی است. طبقه دوم به بخش مردم شناسی و ارائه تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه به‌وسیله مجسمه و ماکت اختصاص دارد و طبقه سوم نیز شامل اشیای تاریخی و باستان‌شناسی است.

 

موزه مردم شناسی خلیج فارس

 

جالب است بدانید یک لنج با ابعاد قابل توجه نیز در مرکز ساختمان موزه قرار دارد که بادبان‌های آن به طبقه سوم می‌رسد. موزه مردم‌شناسی خلیج فارس در محوطه برکه‌های باران قرار دارد و در سال 1386 گشایش یافته است.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی جزیره هرمز + رزرو هتل


 

بازار ماهی فروشان

بازار ماهی فروشان بندرعباس یکی از جاذبه‌های گردشگری بندرعباس است که علاقه‌مندان به غذاهای دریایی و آبزیان را به خود جذب از سراسر کشور جذب می‌کند. این بازار که یکی از مهمترین مراکز عرضه آبزیان و ماهی تازه در این شهر است انواع ماهی‌های دریای جنوب را در خود دارد.

 

بازار ماهی بندرعباس

 

بازار ماهی فروشان بندرعباس با یک نمای بسیار زیبا از جمله جاهای دیدنی این شهر است که برای خرید ماهی و سوغات دریایی تقریبا بهترین گزینه به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این مجموعه بزرگترین بازار ماهی کشور نیز محسوب می‌شود.

 

برکه‌های باران بندرعباس

مجموعه برکه‌های باران از زمان حکومت صفوی نقش بزرگی در زندگی روزمره، فرهنگ و معماری ایرانی داشتند. در ساخت برکه باران از سنگ، ملات و ساروج استفاده شده است. همچنین از سنگ مرجان نیز برای خاصیت ضدپشه‌ای که دارد استفاده می‌شد تا در هوای گرم، ایجاد مشکل نکند.

 

برکه های باران بندرعباس

 

برکه‌های باران بندرعباس از 4 دهانه تشکیل شده که بنای گنبدی آن به همراه 5 آب انبار مختلف در داخل آن مشاهده می‌شود. 3 عدد از این برکه‌ها، در فضای موزه خلیج فارس و 2 برکه دیگر خارج از این مکان قرار گرفته است.

سفر به استان هرمزگان و بندر عباس به‌عنوان یک شهر مهم و کلیدی در جنوب ایران، طرفداران بسیار دارد. در این مقاله از سفرانه به معرفی جاهای دیدنی بندر عباس پرداختیم و راهنمایی‌های لازم برای سفر به این منطقه را به شما ارائه نمودیم. شما نیز می‌توانید تجربه سفر خود به این شهر زیبا را با ما به اشتراک بگذارید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر