/ بلاگ / جهانگردی / جشن شکوفه های گیلاس ژاپن | هانامی و نحوه برگزاری آن
جهانگردی

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن | هانامی و نحوه برگزاری آن

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن | هانامی و نحوه برگزاری آن

28 اسفند 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن یا هانامی، یک مراسم سنتی برای لذت بردن از تماشای انبوه درختان غرق در شکوفه‌های گیلاس است.

 

جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن

 

این جشن زمانی که درختان گیلاس در ژاپن مانند ابرهای زیبا، مملو از شکوفه شدند صورت می‌گیرد. ترکیب شدن منظره شکوفه‌ها با قلعه‌ها و معابد ژاپن نیز تصویر و چشم‌انداز زیبایی را ایجاد خواهد کرد. برای آشنایی با جشن شکوفه های گیلاس یا هانامی ژاپن با این مقاله از سفرانه همراه باشید.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی ژاپن | بهترین نقاط ژاپن برای بازدید در سفر + عکس


 

جشن شکوفه های گیلاس چطور برگزار می‌شود؟

جشنواره شکوفه های گیلاس یا هانامی ژاپن هم می‌تواند به صورت سنتی و مفصل برگزار شود و هم یک گردش ساده در میان درختان باشد. این جشن به‌صورت سنتی، یک مراسم پیک‌نیک در محوطه درختان مملو از شکوفه گیلاس است.

 

شکوفه های گیلاس ژاپن

 

این جشن قرن‌ها است در ژاپن برگزار می‌شود. امروزه نیز مردم در پارک‌ها و یا باغ‌های خصوصی سراسر کشور سنت برگزاری جشن هانامی را ادامه می‌دهند. مکان‌های مشهور دارای شکوفه گیلاس در این زمان بسیار شلوغ می‌شوند و پیدا کردن یک محل مناسب برای پیک‌نیک دشوار خواهد شد.

 

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن

 

در برخی از مکان‌های مشهور رسم بر این است که افراد، مدتی پیش از مراسم، مکان پیک‌نیک خود را مشخص کرده و نگه دارند. برای اینکار افراد زیرانداز پیک‌نیک را از صبح زود پهن می‌نمایند، یا نقطه مورد نظر را علامت‌گذاری می‌کنند و یا یک نفر تمام روز پیش از رسیدن بقیه برای برگزاری جشن شکوفه های گیلاس در آن محل خواهد ماند.

 

هانامی در ژاپن

 

لازم به ذکر است در مکان‌های مشهور جشن هانامی بدون مراقب گذاشتن جایگاه پیک‌نیک ممنوع است.

 


مطلب مرتبط: کدام کشورها کریسمس را جشن می گیرند؟


 

زمان برگزاری جشن شکوفه های گیلاس ژاپن

زمان برگزاری جشنواره شکوفه های گیلاس در ژاپن از اواخر ماه مارچ تا آغاز ماه می است. در این زمان درختان گیلاس یا ساکورا و درختان آلو در سراسر کشور ژاپن شکوفه می‌دهند. لازم به ذکر است زمان دقیق جشن هانامی پس از مشخص شدن زمان شکوفه دادن درختان، تعیین خواهد شد.

 

شکوفه های ژاپن

 

فلسفه و تاریخچه برگزاری جشن هانامی

تاریخچه و قدمت برگزاری جسن هانامی یا شکوفه های گیلاس در ژاپن به دوران نارا (794-710) و سنت‌های ژاپن بازمی‌گردد. این سنت نماد استقبال از بهار و تحسین زیبایی‌های طبیعت است. در گذشته این باور وجود داشت که خدایان مانند خدای کوه و مزارع برنج در درختان گیلاس یا ساکورا قرار دارند.

 

درختان گیلاس ژاپن در هانامی

 

کشاورزان در سنت گذشته برای افزایش محصول به شکوفه‌های گیلاس دعا می‌کردند و در طول زمان این سنت و فلسفه تکامل و تغییر یافت. درختان گیلاس نقطه کانونی این سنت شده و همچنین در آثار هنرمندان و شاعران نیز بروز یافت.

 

هانامی در ژاپن

 

تاکنون نیز زیبایی طبیعت و شکوفه‌های درختان گیلاس مورد تحسین قرار می‌گیرد و جشن شکوفه های گیلاس یا هانامی نیز یادگار سنت‌های ژاپن است.

 

یوزاکورا یا جشن هانامی در شب

جالب است بدانید جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن هم در طول روز و هم در طول عصر برگزار می‌شود. مهمانی‌های هنگام عصر جشن هانامی را یوزاکورا به معنی ساکورای شب می‌نامند.

 

یوزاکورا در ژاپن در زمان جشن هانامی

 

در این جشن شبانه اغلب، فانوس‌های کاغذی را در مین درختان آویزان می‌کنند که جلوه بسیار زیبایی به درختان مملو از شکوفه می‌بخشد.

 

مشهورترین مکان های برگزاری جشن

برای لذت بردن از شرکت در جشن هانامی شکوفه های گیلاس چند مکان بسیار مشهور وجود دارد که شامل موارد زیر هستند.

  • توکیو: پارک اوئنو، پارک یویوگی، رودخانه مگورو و چیدوری گا فوچی
  • اوزاکا: ساکورانومیا
  • کیوتو: آراشیاما، کینکاکو جی و گیون

 

هانامی

 

قوانین هانامی

  • برگزاری جشن هانامی در ژاپن همراه با قواعد و قوانین مشخص است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
  • مراقب درختان باشید. شاخه درختان را تکان ندهید و نشکنید. شکوفه‌ها را نچینید. از درختان بالا نروید و روی ریشه آن‌ها نایستید.

 

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن

 

  • زباله‌ها را در اطراف پراکنده نکنید. بسیاری از مکان‌ها دارای سطل زباله نیستند پس یک محفظه برای زباله‌های خود همراه داشته باشید.
  • قوانین هر محل را بررسی و به آن‌ها احترام بگذارید زیرا هر پارک و مکان عمومی قوانین خاص خود را دارد.

 


مطلب مرتبط: سفارت ژاپن در تهران | نحوه دریافت ویزا، آدرس و ساعت کاری


 

در این مقاله از سفرانه به معرفی جشن هانامی که به مناسب روییدن شکوفه‌های درختان گیلاس در ژاپن برگزار می‌شود، پرداختیم. جشن شکوفه های گیلاس نه تنها در ژاپن بلکه در اغلب نقاط جهان طرفدار دارد و بسیاری از گردشگران برای لذت بردن از این جشن به ژاپن سفر می‌کنند.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر