/ بلاگ / جهانگردی / جاهای دیدنی آذربایجان | ماجراجویی در سرزمین آتش
جهانگردی

جاهای دیدنی آذربایجان | ماجراجویی در سرزمین آتش

جاهای دیدنی آذربایجان | ماجراجویی در سرزمین آتش

7 فروردین 1403

.

زمان خواندن 4 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

کشور جمهوری آذربایجان در غرب آسیا قرار دارد این سرزمین در منطقه کوهستانی قفقاز واقع است. طبیعت زیبا، تاریخ و فرهنگ باعث محبوبیت و شهرت جاهای دیدنی آذربایجان در جهان و به‌خصوص در کشورهای همسایه آن مانند ایران شده است. در این مقاله از سفرانه با سفر به کشور آذربایجان و بررسی جاذبه‌های آن، این سرزمین شگفت‌انگیز را خواهیم شناخت.

 

سفر به کشور آذربایجان

 

جمهوری آذربایجان با کشورهای روسیه، گرجستان، ارمنستان و ایران همسایه است. هر گوشه از این سرزمین با طبیعت زیبا پوشیده شده؛ از سویی دریای خزر و از سوی دیگر رشته‌کوه‌های قفقاز، آذربایجان را دربر گرفته است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی ارمنستان + عکس و آدرس


 

برج دختر

از جمله مشهورترین جاهای دیدنی آذربایجان که به‌عنوان یک نماد ملی نیز شناخته می‌شود، برج دختر است. این بنا به قرن 12 میلادی تعلق دارد و در سال 2001 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. جالب است بدانید این برج یک نماد ملی برای کشور آذربایجان است و تصویر آن برروی اسکناس و سربرگ‌های رسمی قرار می‌گیرد.

 

برج دختر از جاهای دیدنی آذربایجان

 

برج دختر در شهر باکو و نزدیک به کاخ شروانشاه قرار دارد. این برج یک موزه است که گسترش و پیشرفت شهر باکو را نمایش می‌دهد. افراد در بالای این برج می‌توانند یک نمای جذاب از بلوار باکو و خلیج باکو را مشاهده نمایند.

 

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف یک مجموعه در باکو است که ظاهر مدرن و خاص آن برای گردشگران هنگام سفر به کشور آذربایجان بسیار جذاب به‌شمار می‌رود. طراحی این مجموعه را زاها حدید، معمار مشهور عراقی بریتانیایی انجام داده است.

 

مرکز فرهنگی حیدر علی اف آذربایجان

 

نوک تیز و خمیدگی طراحی این سازه بسیار جالب توجه است. مرکز فرهنگی حیدر علی اف، یکی از زیباترین جاهای دیدنی آذربایجان است که در خیابان حید علی اف قرار دارد و این منطقه در گذشته نقش اساسی در شهرنشینی باکو داشته است.

 

یانار داغ

یانار داغ و آتشی که از 65 سال پیش پیوسته و طبیعی فروزان است از مشهورترین جاهای دیدنی آذربایجان به‌شمار می‌رود. یک آتش طبیعی درخشان در دامنه کوه و در امتداد دریای خزر که منبع آن نشت گازهای طبیعی از زیر زمین است.

 

یانار داغ از جاهای دیدنی آذربایجان

 

جالب است بدانید کشور آذربایجان به‌دلیل وجود این آتش فروزان و طبیعی در یانار داغ به سرزمین آتش شهرت دارد.

 

کاخ شروانشاه

کاخ شروانشاه یا کاخ شروانشاهان از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. این کاخ از قرن 15 میلادی به‌جا مانده و دارای بخش‌های گوناگون از جمله مسجد شاه، مقبره شروانشاه، حمام، مقبره سید یحیی باکوی و آثار به‌جا مانده از مسجد کیقباد است.

 

کاخ شروانشاه

 

جالب است بدانید کاخ شروانشاه یک نمونه جالب‌توجه از معماری ایرانی به‌شمار می‌رود و در قرن 16 و 17 میلادی نیز در حال ساخت و گسترش بوده است.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی قبرس | بازدید از آثار تاریخی در بستر سواحل دریای مدیترانه


 

دریاچه گوی گل

سفر به کشور آذربایجان با لذت بردن از جاذبه‌های طبیعی آن نیز همراه است. دریاچه گوی گل از بزرگترین و زیباترین دریاچه‌های آذربایجان به‌شمار می‌رود. این مورد از جاهای دیدنی آذربایجان، نزدیک به شهر گنجه قرار گرفته است. دریاچه گوی گل در سال 2008 با دستور رئیس‌جمهور الهام علی اف به‌عنوان منطقه حفاظت شده گوی گل شناخته شد.

 

دریاچه گوی گل در آذربایجان

 

تماشای دریاچه گوی گل و طبیعت مسحورکننده پیرامون آن طرفداران بسیار دارد. این دریاچه پس از یک زمین‌لرزه، فروریختن کوه کاپاز و مسدود شدن مسیر رود کورک‌چای به‌وجود آمده است.

 

شهر قدیمی باکو

شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر به‌عنوان مرکز میراث فرهنگی شهر کهن باکو شناخته می‌شود. این منطقه، ستون گسترش اقتصادی کشور آذربایجان در قرن 19 میلادی بوده است.

 

شهر قدیمی باکو

 

با جان گرفتن صنعت نفت در باکو این شهر نیز در آنسوی دیوارهای قلعه، گسترده شد. معماری قدیمی بناها و بافت کلی در شهر قدیمی باکو بسیار جذاب است.

 

کاخ اسماعیلیه

از جمله پربازدیدترین جاهای دیدنی آذربایجان، کاخ اسماعیلیه است. این کاخ در باکو قرار دارد و آکادمی علوم در این بنا دایر است. کاخ اسماعیلیه را جوزف پلوسکو برای انجمن خیریه مسلمانان بنا کرد و ساخت آن از سال 1908 تا 1913 به‌طول انجامید.

 

کاخ اسماعیلیه از جاهای دیدنی آذربایجان

 

کاخ اسماعیلیه یک هدیه برای پسر مرحوم اسماعیل موسی نقیف بوده است. این کاخ در خیابان استقلالیه قرار دارد و از 10:00 صبح تا 06:00 عصر آماده بازدید عموم است.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی تاجیکستان | یک سرزمین با کوه های مرتفع و مناظر دیدنی


 

آرامگاه نظامی گنجوی

ایرانیان و فارسی‌زبانان هنگام سفر به کشور آذربایجان به بازدید آرامگاه نظامی گنجوی شاعر پرآوازه ایرانی می‌پردازند زیرا او یکی از مهم‌ترین شاعران فارسی‌زبان است. آرامگاه نظامی در شهر گنجه قرار دارد و در قرن 12 میلادی بنا شده است.

 

آرامگاه نظامی گنجوی از جاهای دیدنی آذربایجان

 

مقبره نظامی پس از یک زمین‌لزره، ویران شد اما در سال 1991 مورد بازسازی قرار گرفت و در حال حاضر از مشهورترین جاهای دیدنی آذربایجان است.

 

آتشگاه باکو

آتشکده یا آتشگاه در باکو قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است. میلیون‌ها گردشگر به تماشای منظره شگفت‌انگیز این مورد از جاهای دیدنی آذربایجان می‌پردازند. جالب است بدانید تعدادی کتیبه فارسی و هندی نیز در آتشگاه آذربایجان قرار دارند.

 

آتشگاه باکو

 

این محل یک محراب آتش در وسط و اتاق‌های در اطراف دارد که محل عبادت و زندگی روحانیان بوده است.

 


مطلب مرتبط: سفارت آذربایجان در ایران + نحوه و شرایط اخذ ویزا


 

در این مقاله از سفرانه به معرفی جاهای دیدنی کشور آذربایجان پرداختیم. سفر به آذربایجان یک گزینه بسیار عالی برای آغاز سفر و ماجراجویی خارج از مرز برای ایرانیان است. آیا تا به حال به این کشور زیبا سفر کرده‌اید؟ از تجربه خود برای ما بنویسید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر