/ بلاگ / ایرانگردی / جاهای دیدنی ایلام | سفر به جایگاه یک تمدن باستانی در بستر طبیعت زیبا
ایرانگردی

جاهای دیدنی ایلام | سفر به جایگاه یک تمدن باستانی در بستر طبیعت زیبا

جاهای دیدنی ایلام | سفر به جایگاه یک تمدن باستانی در بستر طبیعت زیبا

14 دی 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

ایلام در یک منطقه خوش آب و هوا و در میان کوهستان و دشت قرار دارد. در این مقاله از سفرانه به معرفی جاهای دیدنی ایلام و بررسی جاذبه های گردشگری این شهر باستانی و جذاب ایران خواهیم پرداخت.

 

کوه قلاقیران از جاهای دیدنی ایلام

 

سفر به ایلام با لذت تماشای آثار تاریخی جذاب و طبیعت بکر همراه خواهد بود. شمال‌شرق ایلام را کوهستان‌های زاگرس و جنوب‌غرب آن دشت‌های گرمسیری مهران و دهلران فرا گرفته‌اند. لازم به ذکر است رودخانه‌های زیبا و پرآب سیمره و میمه نیز در ایلام جاری هستند. در ادامه با این مطلب همراه باشید و بیشتر با ایلام آشنا شوید.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی کرمانشاه + تصاویر و آدرس دقیق


 

تاریخ ایلام

دولت و تمدن کهن عیلام از حدود 2400 پیش از میلاد تا 550 سال پیش از میلاد در جنوب‌غربی ایران استقرار داشت، ایلام کنونی نیز بخشی از همین حکومت باستانی بوده است. با توجه به این تاریخ کهن باید نتیجه گرفت که بقایای تاریخی و جاهای دیدنی ایلام بسیار شگفت‌انگیز و چشم‌گیر هستند.

 

جاهای دیدنی ایلام

 

جالب است بدانید این منطقه ایران در ادوار مختلف تاریخی به نام‌های گوناگون از جمله ماسبذان، پشتکوه و حسین‌آباد نامیده می‌شد و در نهایت استان و شهر ایلام نام گرفت.

 

قلعه والی

قلعه والی از آثار به‌‎جا مانده از دوره قاجار در شهر ایلام است. این قلعه یکی از مشهورترین جاهای دیدنی ایلام محسوب می‌شود که در سال 1326 خورشیدی به دستور غلامرضا خان والی ساخته شد. مساحت این مجموعه 2500 مترمربع و شامل حیات مرکزی است که با یک عمارت از سه طرف محصور شده است.

 

قلعه والی از جاهای دیدنی ایلام

 

قلعه والی در جریان جنگ تحمیلی آسیب فراوان دید و در سال 1369 پس از مرمت به محل قرارگیری موزه مردم‌شناسی ایلام تبدیل شد. لازم به ذکر است یک کتیبه زیبا و ارزشمند به خط نستعلیق با قدمت قاجار در این قلعه قرار دارد.

آدرس: ایلام، خیابان پاسداران، روبروی شهرداری

زمان بازدید: تمام روزهای هفته به جز روزهای دوشنبه، از ساعت 9:00 الی 12:00 و 14:00 تا 20:00

 

قلعه والی ایلام

 

سنگ نوشته قوچعلی

یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی ایلام، سنگ نوشته قوچعلی است. این اثر به دوران قاجار تعلق دارد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. سنگ نوشته نستعلیق قوچعلی به دو والی به نام‌های حسین‌قلی خان و غلامرضا خان تعلق دارد.

 

سنگ نوشته قوچعلی از جاذبه های گردشگری ایلام

 

جالب است بدانید این اثر تاریخی در تنگه قوچعلی با قدمت متعلق به پیش از ایران باستان، قرار دارد. ابعاد سنگ نوشته قوچعلی 50 در 70 سانتی‌متر است و در ارتفاع پنج متر از سطح زمین قرار دارد.

آدرس: ایلام، ورودی شمال شهر، تنگه قوچعلی

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی اهواز | شهر پل ها بر دو کرانه رود کارون


 

کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی یا کاخ کشاورزی یک بنا با قدمت دوران قاجار است که در محوطه سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد و نام آن برگرفته از محل قرارگیری این کاخ است. این کاخ در یک زمین 810 متری قرار دارد که غلامرضا خان والی در سال 1326 دستور به بنای آن داد.

 

کاخ فلاحتی از جاذبه های گردشگری ایلام

 

این کاخ اکنون محل قرارگیری موزه تاریخ کشاورزی ایلام است که چهار بخش دارد. معماری و ساختار کاخ فلاحتی آن را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه های ایلام تبدیل نموده است. ساختمان کاخ 340 مترمربع مساحت، یک هال بزرگ، دو اتاق تو در تو و یک ایوان دارد.

آدرس: ایلام، خیابان آیت‌الله حیدری

زمان بازدید: روزها و ساعات اداری

 

کوه قلاقیران

کوه قلاقیران را به‌عنوان یک نماد از شهر ایلام می‌شناسند. این کوه در میان آثار باستانی و جاهای دیدنی ایلام اهمیت به‌سزا دارد و قلعه ساسانی بالای این کوه در آثار ملی ایران ثبت شده است. این جاذبه گردشگری ایلام کمتر شناخته شده و صعود به آن نیز بسیار دشوار است.

 

کوه قلاقیران از جاهای دیدنی ایلام

 

جالب است بدانید آثاری از دوران اشکانی و ساسانی در بالای این کوه وجود دارند که هنوز به‌طور کامل کاوش نشده و بنابر پژوهش‌ها ممکن است بقایای یک قلعه باشند. قلاقیران 2152 متر ارتفاع دارد و هنگام سفر به ایلام می‌توانید از چشم‌انداز این کوه زیبا از شهر لذت ببرید و یا به بازدید از جنگل‌های بلوط دامنه آن بپردازید.

آدرس: پنج کیلومتری غرب ایلام

 

تنگه رازیانه

تنگه بسیار زیبای زاریانه از جمله هیجان انگیزترین جاذبه ها و جاهای دیدنی ایلام است. این تنگه در مسیر ایلام به دره‌شهر قرار دارد و دارای ساختار عمیق و باریک است، یک رود نیز در میان این تنگه جریان دارد. لازم به ذکر است که تنگه رایانه در فهرست اثر طبیعی-ملی ایران قرار دارد.

 

تنگه رازیانه از جاذبه های گردشگری ایلام

 

بسیاری از گردشگران ایلام برای تجربه یک طبیعت‌گردی لذت‌بخش به ماجراجویی در تنگه رازیانه می‌پردازند و تصاویری فوق‌العاده از سفر به ایلام در ذهن ثبت می‌کنند.

آدرس: 45 کیلومتری ایلام، محور ایلام-دره‌شهر

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی دزفول | سفر به طبیعت جنوب ایران و تماشای سازه های تاریخی


 

در این مطلب از سفرانه به معرفی و بررسی جاهای دیدنی ایلام، یکی از مهم‌ترین و تاریخی‌ترین مناطق ایران پرداختیم. هنگام سفر به ایلام شگفت‌انگیز می‌توانید به بازدید از جاذبه های گردشگری گفته شده، بپردازید. چنانچه تجربه سفر به ایلام را داشته‌اید دیدگاه خود درباره این سفر را برای ما بنویسید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر