/ بلاگ / ایرانگردی / جاهای دیدنی بوشهر | سفر به یک شهر تاریخی در ساحل خلیج فارس
ایرانگردی

جاهای دیدنی بوشهر | سفر به یک شهر تاریخی در ساحل خلیج فارس

جاهای دیدنی بوشهر | سفر به یک شهر تاریخی در ساحل خلیج فارس

2 بهمن 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

بوشهر یکی از زیباترین شهرهای جنوب ایران در حاشیه خلیج فارس و مملو از زیبایی است. برای سفر به جاهای دیدنی بوشهر و آشنایی با جاذبه های آن با این مقاله از سفرانه همراه شوید.

 

جاهای دیدنی بوشهر

 

استان بوشهر در جنوب‌غربی ایران و در سواحل شرقی دریای خلیج فارس قرار دارد و با استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس و هرمزگان همسایه است. شهر بندری بوشهر مرکز این استان به‌شمار می‌رود. طبق شواهد شهر باستانی لیان در 12 کیلومتری جنوب بوشهر قرار داشته و قدمت بوشهر به حدود پنج هزار سال قبل می‌رسد.

 

جاذبه های گردشگری بوشهر

 

این شهر با قرار داشتن در کرانه خلیج فارس دارای اهمیت زیاد در دوره‌های گوناگون تاریخی بوده و برای نمونه در دوران هخامنشیان و افشاریان پیشرفت و گسترش بسیار داشته است. در ادامه با جاذبه ها و جاهای دیدنی بوشهر، تصویر و محل قرارگیری آن‌ها آشنا خواهید شد. لازم به ذکر است که در این مطلب با جاهای دیدنی استان نیز آشنا می‎‌شوید.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی دزفول | سفر به طبیعت جنوب ایران و تماشای سازه های تاریخی


 

عمارت دهدشتی

عمارت تاریخی دهدشتی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر است که در دوران قاجاریه به‌وسیله دو برادر به نام‌های حاج علی و جاج غلامحسین دهدشتی ساخته شده است. تزئینات، نقاشی و گچ‌بری‌های ارزشمند داخل اتاق‌ها و سالن پذیرایی، ارسی‌های شیشه‌رنگی در طبقات دوم و سوم عمارت دهدشتی بسیار زیبا و چشم‌گیر هستند.

 

عمارت دهدشتی از جاهای دیدنی بوشهر

 

در این عمارت زیبا و چهار طبقه از مصالح گچ، سنگ‌های مرجانی، چوب ساج و صندل و آهک استفاده شده است. عمارن دهدشتی در بافت تاریخی بوشهر و در خیابان انقلاب بوشهر قرار دارد.

 

ریشهر

بقایای شهر باستانی ریشهر از شگفت‌ترین جاهای دیدنی بوشهر است. ریشهر به دوره عیلامیان تعلق دارد و از آثار ملی ایران نیز به‌شمار می‌رود. شواهد و آثار کشف‌شده در این منطقه متعلق به قرن سوم تا نخست میلادی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به کتیبه‌های میخی دوران شوتروک ناهونته، اشیا و آثار از جنس مفرغ و سفال اشاره نمود.

 

ریشهر از جاهای دیدنی بوشهر

 

شهر باستانی ریشهر در عصر عیلامیان دارای اهمیت فراوان بوده و یک نقطه ارتباطی مهم برای مردم آن دوران محسوب می‌شده است. ریشهر در جنوب بوشهر قرار دارد.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی اهواز | شهر پل ها بر دو کرانه رود کارون


 

عمارت ملک

از جمله چشم‌گیرترین جاهای دیدنی بوشهر عمارت ملک است که در دوران قاجاریه توسط محمدمهدی ملک برای سکونت ساخته شد. این عمارت زیبا در محله بهمنی و مرکز بوشهر قرار دارد و معماری آن توسط فرانسوی‌ها انجام شده است.

 

عمارت ملک از جاذبه های گردشگری بوشهر

 

عمارت ملک در دوران پهلویاول تبدیل به محل استقرار قشون گردید و پس از آن نیز دچار آسیب شد. این بنا که برای سال‌ها محل زندگی افراد بی‌خانمان بود از سال 1398 در جهت ایجاد هتل و محل اقامت، برای بازسازی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

 

عمارت طیب

عمارت طیب یا طبیب در محله بهبهانی‌ها قرار دارد و از جمله جاهای دیدنی و جاذبه های بسیار زیبای بوشهر است. این عمارت در دوران قاجار بنا شد و اکنون نیز یکی از آثار ملی ایران به‌شمار می‌رود. لازم به ذکر است بنیاد ایران‌شناسی بوشهر در این عمارت تاریخی و زیبا مستقر است.

 

عمارت طیب از جاذبه های گردشگری بوشهر

 

عمارت طبیب یا طیب حیاط و بالکن دارد و برای سازگاری با هوای گرم بوشهر دارای طبقات فوقانی است.

 


مطلب مرتبط: فستیوال موسیقی کوچه | فستیوال کوچه 1402 پس از چهار سال برگزار می‌شود


 

گورستان شغاب

گورستان تاریخی شغاب در جنوب بوشهر از جمله جاذبه های گردشگری جالب‌توجه این شهر محسوب می‌شود. جالب است بدانید اجساد یافته‌شده در این گورستان تاریخی داخل خمره‌هایی با ابعاد گوناگون و به رنگ نخودی کشف شده‌اند.

 

گورستان شغاب بوشهر

 

این گورستان 4000 سال قدمت دارد، به عصر عیلامیان منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. گورستان شغاب در نزدیکی ساحل قرار دارد و در سال 1377 خورشیدی کشف شده است.

 

گنبد نمکی جاشک

کوه یا گنبد نمکی جاشک در رشته‌کوه زاگرس قرار دارد. این جاذبه طبیعی استان بوشهر از آثار طبیعی ملی ایران است و 160 کیلومتر با بندر بوشهر فاصله دارد. گنبد نمکی جاشک در ایران بسیار کم‌نظیر است که شامل آبشارها، غارها، گنبدها، بلورها، یخچال‌های نمکی و جنس نمک منحصربه‌فرد است.

 

گنبد نمکی جاشک در بوشهر

 

این جاذبه بوشهر که گنبد نمکی دشتی نیز نامیده می‌شود در میان شهرستان‌های دیر و دشتی استان بوشهر قرار دارد. جالب است بدانید این گنبد نمکی رنگ‌های گوناگون دارد و چشم‌انداز رنگ سفید آن بسیار خاص است.

 

کوه نمکی جاشک از جاذبه های بوشهر

 

معبد کلات

یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی بوشهر، معبد کلات یا آتشکده کوه مند است. این جاذبه در شهرستان دشتی یا خورموج قرار دارد و از عصر اشکانی و ساسانی به‌جا مانده است. معبد کلات ساختاری خاص دارد که در دل سنگ و در ارتفاعات قرار دارد که پیش از این رودخانه از کنار آن گذر می‌کرد.

 

معبد کلات در بوشهر

 

اولین ورودی این معبد در ارتفاع 60 متری قرار دارد. آتشکده کوه مند دارای یک سکوی اصلی با سقف هرمی، و ده حفره نورگیر است. ساختمان این معبد سه طبقه دارد که هر کدام کاربرد خاص داشته‌اند و گروه‌های مشخص در آن‌ها استقرار می‌یافتند. جالب است بدانید طبقات این معبد به یکدیگر راه دارند و در طبقه زیرین دخمه‌هایی نیز وجود دارند.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی بندر عباس | سفر به سواحل شگفت جنوب در پهناورترین بندر ایران


 

نخلستان های آبپخش 

نخلستان‌ یکی از تصاویر اصلی جنوب کشور ایران به‌شمار می‌رودند. نخلستان‌های آبپخش از جمله جذاب‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی بوشهر هستند. نام این نخلستان‌ها از نام شهر محل قرارگیری یعنی آبپخش گفته شده و از جمله بزرگترین نخلستان‌های کشور ایران است.

 

نخلستان های آبپخش

 

هوای مطلوب، منظره دل‌انگیز و بی‌نظیر و البته جاده زیبای این منطقه در میان گردشگران، محبوبیت خاص دارد. باید توجه داشته باشید بهترین زمان بازدید از نخلستان آبپخش، فصل‌های بهار، پاییز و زمستان است.

 

جنگل گلوبردکان

این جنگل یکی از بی‌همتاترین جاهای دیدنی بوشهر است که در شهرستان جم قرار دارد. جنگل گلوبردکان یک زیست‌بوم مهم و دارای تنوع زیاد گونه‌های گیاهی و جانوری است.

 

جنگل گلوبردکان

 

هنگام سفر به استان بوشهر تجربه بازدید و ماجراجویی از یک جنگل که از سویی به رود و از سوی دیگر به کوهستان می‌رسد بسیار جذاب خواهد بود.

 


مطلب مرتبط: آشنایی با جزایر جنوب ایران + نقشه و عکس


 

در این مقاله از سفرانه به بررسی و معرفی جاذبه های بوشهر، این شهر تاریخی و زیبا پرداختیم. بوشهر با قرار داشتن در ساحل خلیج فارس از جمله دیدنی‌ترین شهرهای جنوب ایران است که در روزهای خنک سال تبدیل به مقصد ایرانگردان و ماجراجویان می‌شود. شما نیز در ادامه می‌توانید از تجربه سفر و بازدید از جاهای دیدنی بوشهر برای ما بنویسید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر