/ بلاگ / جهانگردی / جاهای دیدنی قبرس | بازدید از آثار تاریخی در بستر سواحل دریای مدیترانه
جهانگردی

جاهای دیدنی قبرس | بازدید از آثار تاریخی در بستر سواحل دریای مدیترانه

جاهای دیدنی قبرس | بازدید از آثار تاریخی در بستر سواحل دریای مدیترانه

23 بهمن 1402

.

زمان خواندن 4 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

جمهوری قبرس یک کشور جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه و مقصد بسیاری از گردشگران است. در این مقاله از سفرانه به سفر، ماجراجویی و معرفی جاهای دیدنی قبرس خواهیم پرداخت.

 

جاهای دیدنی قبرس

 

کشور قبرس در دریای مدیترانه از شرق به لبنان و سوریه، از شمال به ترکیه، از جنوب به مصر و از غرب به یونان راه دارد. قبرس در غرب آسیا قرار گرفته است اما از لحاظ جغرافیای سیاسی و عناصر فرهنگی با اروپای شرقی نیز پیوند دارد.

 

کشور قبرس

 

باید توجه داشته باشید بخش جنوبی جزیره قبرس از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و بخش شمالی آن یک کشور مستقل به‌شمار می‌رود که ترکیه آن را به رسمیت شناخته است. لازم به ذکر است شهر نیکوزیا پایتخت قبرس شناخته می‌شود. جاذبه‌های بی‌نظیر در سراسر این سرزمین وجود دارد، در ادامه این مقاله از سفرانه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 


مطلب مرتبط: فرودگاه های قبرس + مقاصد پروازی و موقعیت قرارگیری آن‌ها


 

شهر باستانی کوریون

جاهای دیدنی باستانی در قبرس فراوان هستند اما شهر باستانی کوریون یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها است. ماجراجویی در بناهای تاریخی این شهر باستانی و قدم زدن در آن‌‌ها یک تجربه بی‌نظیر در سفر به قبرس رقم خواهد زد.

 

شهر باستانی کوریون

 

این شهر باستانی در جنوب‌غرب قبرس به یونان باستان تعلق داشته و قرار گیری آن بر روی صخره ساحلی با چشم‌انداز دریای مدیترانه و حومه شهر یک مکان بسیار هیجان‌انگیز ساخته است.

 

شهر باستانی کوریون

 

از مهم‌ترین بخش‌های شهر باستانی کوریون می‌توان به تئاتر و خانه استولیوس اشاره نمود که موزائیک‌ها و فضای آن به خوبی حفظ شده است. بخش باسیلیکای بیزانسی با ستون‌های فروریخته نیز بسیار زیبا به‌نظر می‌رسد.

 

قلعه سنت هیلاریون

بازمانده‌های قلعه زیبای سنت هیلاریون با دیواهای سنگی، ساختمان‌های نیمه‌ویران برروی یک سطح صخره‌ای یک چشم‌انداز افسانه‌ای برای بازدیدکنندگان ساخته است.

 

قلعه سنت هیلاریون

 

قلعه سنت هیلاریون، سه بخش اصلی دارد؛ حصار پایینی، حصار بالایی و برج پرنس جان که به‌وسیله پلکان شیب‌دار به هم مرتبط هستند. چشم‌انداز زیبای این قلعه پس از رسیدن به مرتفع‌ترین قسمت آن بسیار جذاب است.

 

قلعه سنت هیلاریون در قبرس

 

جالب است بدانید این قلعه به‌احترام یک راهب به نام هیلاریون، نام‌گذاری شده است. او به دلیل آزار و اذیت از سرزمین مقدس گریخت و در یک غار کوهستانی مشرف به دشت گیرنه ساکن شد و به محافظت از گذرگاه بین ساحل و نیکوزیا پرداخت. این قلعه کهن در قبرس شمالی و کوهستان کایرینا قرار دارد.

 

مقبره پادشاهان

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قبرس که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد، مقبره پادشاهان است. هنگام بازدید از این محوطه باستانی صدای برخورد امواج با صخره‌های ساحلی یک تجربه عالی را رقم خواهد زد.

 

مقبره پادشاهان از جاهای دیدنی قبرس

 

این مجموعه شامل مقبره‌ها و اتاق‌های زیرزمینی است که در دوران روم و هلنیستی یعنی از قرن سوم پیش از میلاد تا قرن سوم پس از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفتند. جالب است بدانید خانواده‌های سلطنتی از این مقبره‌ها استفاده نمی‌کردند و این نام به‌دلیل ظاهر شاهانه به این محل داده شده است.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی یونان | سرزمین تاریخ و رنگ


 

این مقبره‌ها در دو کیلومتری شمال کاتو پافوس قرار دارند و تحت‌تأثیر عقاید مصر باستان درباره زندگی پس از مرگ ایجاد شده‌اند.

 

ساحل آفرودیت

بازدی از برخی جاهای دیدنی قبرس برای هر گردشگری الزامی است، ساحل آفرودیت یکی از این موارد محسوب می‌شود. دو صخره عمودی این ساحل زیبا را متمایز می‌کند که معمولا شناگران را برفراز آن‌ها خواهید دید.

 

ساحل آفرودیت

 

نام این ساحل از یک افسانه برگرفته شده که برطبق آن آفرودیت الهه باستانی قبرس در این نقطه و از موج دریا بیرون آمده است.

 

صومعه کیکوس

این صومعه باشکوه ارتدکس در قرن 11 توسط امپراتور بیزانس الکسیوس کومونیوس اول ساخته شد اما در طول قرن‌ها آتش‌سوزی صومعه اصلی را از بین برد. ساختمان‌های به‌جا مانده این صومعه با ساختار باشکوه از سال 1831 به‌جا مانده است.

 

صومعه کیکوس

 

صومعه کیکوس در 20 کیلومتری غرب روستای پدولاس در شهر نیکوزیا قرار دارد.

 

کاروانسرای بیوک هان

کاروانسرای بیوک هان یکی از جاهای دیدنی چشم‌نواز قبرس و از بهترین نمونه‌های به‌جا مانده از سبک معماری کاروانسراهای عثمانی است. این بنا در سال 1572 و در زمان حکمرانی لالا مصطفی پاشا، نخستین فرماندار عثمانی قبرس ساخته شد.

 

کاروانسرای بیوک هان

 

لازم به ذکر است کاروانسرای بیوک هان در سال 1990 مورد بازسایز قرار گرفت و دوباره به یکی از پررونق‌ترین بخش‌های شهر قدیمی نیکوزیای شمالی تبدیل شد. اکنون در محوطه کاروانسرای بیوک هان چند کافه زیبا و فروشگاه‌های صنایع‌دستی نیز قرار دارند.

 

پارک کیپ گرکو

هنگام سفر به قبرس یکی از مناطقی که می‌توانید از آرامش آن لذت ببرید پارک کیپ گرکو در ساحل جنوبی این جزیره است. این پارک ملی ساحلی در دماغه جنوبی جزیره قبرس قرار دارد و سطح آن ناهموار و صخره‌ای است.

 

پارک ساحلی کیپ گرکو

 

در پارک کیپ گرکو می‌توانید از مسیرهای پیاده‌روی گوناگون که از شرق استراحتگاه آگیا ناپا آغاز می‌شوند. هنگام تفرج در این مورد از جاهای دیدنی قبرس می‌توانید از قدم زدن در امتداد صخره‌های ساحلی، شنا در غارهای دریایی و دریا لذت ببرید.

 

شهر باستانی سالامیس

بقایای شهر باستانی سالامیس از مهم‌ترین جاهای دیدنی و تاریخی قبرس در 9 کیلومتری شمال فاماگوستا قرار دارد. طبق افسانه‌ها این شهر باستانی در سال 1180 پیش از میلاد توسط توسر، پسر تلامون و پادشاه سالامینا تأسیس شد. این شهر در سزمین اصلی یونان قرار داشت.

 

شهر باستانی سالامیس

 

جالب است بدانید شهر باستانی سالامیس در سال 450 پیش از میلاد و در نتیجه نبرد میان ایران و یونان، تحت سلطه ایرانیان درآمد و تا زمان حمله اسکندر مقدونی به این شکل باقی ماند.

 

شهر باستانی سالامیس قبرس

 

این شهر باستانی شامل بخش‌های گوناگون مانند ورزشگاه، حمام، تئاتر، ویلای رومی، معبد زئوس و سازه‌های باسیلیکا بوده و اکنون بقایای آن بسیار شگفت‌انگیز هستند.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی مصر | سفر به سرزمین فراعنه و قلب تپنده قاره آفریقا


 

در این مقاله از سفرانه به معرفی جاهای دیدنی قبرس، یک کشور جزیره‌ای زیبا در دریای مدیترانه پرداخته شد. بسیاری از گردشگران از ایران و سراسر جهان سفر به قبرس را برای تجربه بازدید از آثار باستانی شگفت‌انگیز و قدم زدن در سواحل باشکوه دوست دارند. شما بازدید از کدام جاذبه این کشور را در برنامه سفر خود خواهید گنجاند؟


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر