/ بلاگ / ایرانگردی / جاهای دیدنی چابهار | سفر و ماجراجویی به جذابیت تصاویر سینمایی
ایرانگردی

جاهای دیدنی چابهار | سفر و ماجراجویی به جذابیت تصاویر سینمایی

جاهای دیدنی چابهار | سفر و ماجراجویی به جذابیت تصاویر سینمایی

10 اسفند 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان از جمله دیدنی‌ترین شهرها و یک بندر اقیانوسی است. در این مقاله از سفرانه به معرفی جاذبه ها و جاهای دیدنی چابهار خواهیم پرداخت.

 

بندر چابهار

 

بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است و همین امر باعث اهمیت تجاری و گردشگری این شهر می‌شود. این شهر در سواحل دریای عماان قرار دارد که با اقیانوس هند نیز مرتبط است.

 

چابهار

 

زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی چابهار آن را به یک مقصد منحصربه‌فرد در ایران تبدیل کرده، شناخت این جاذبه‌ها برای ایجاد یک سفر خاطره‌انگیز لازم است. در ادامه با این مقاله از سفرانه همراه باشید.

 


مطلب مرتبط: مسیر قطار تهران چابهار | اطلاعات قطارها و زمان سفر


 

ساحل درک، یک نماد مهم برای چابهار

یکی از زیباترین جاهای دیدنی چابهار که یک تصویر رویایی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد، ساحل درک است. این ساحل در روستای درک قرار دارد و شن‌های کویر و آب دریا در این نقطه به یکدیگر می‌رسند.

 

ساحل درک از جاهای دیدنی چابهار

 

در این منطقه زیبا سواحل صخره‌ای، مرجان‌های زیبا، تپه‌های شنی و نخلستان نیز وجود دارد. گردشگران و ایرانگردان در اولیت تجربه‌های ماجراجویی خود در چابهار به این نقطه مراجعه می‌کنند.

 

ساحل درک از جاهای دیدنی چابهار

 

روستای درک به‌خصوص در چند سال اخیر شهرت فراوان در ایران و خارج از آن پیدا کرده است، طبیعت رویایی این مورد از جاذبه های چابهار دلیل اصلی این شهرت و محبوبیت به‌شمار می‌رود. این روستا و ساحل آن 150 کیلومتر با چابهار فصله دارد و در مرز استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان واقع است.

 

تالاب لیپار، دریاچه صورتی چابهار

جاهای دیدنی چابهار تنوع زیادی دارد، تالاب لیپار نیز یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های این منطقه است. این تالاب در 20 کیلومتری چابهار قرار دارد و دریاچه صورتی چابهار در این منطقه نیز بسیار مشهور است.

 

تالاب لیپار از جاذبه های چابهار

 

تالاب لیپار به تالاب صورتی نیز شهرت دارد و یک تالاب مصنوعی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی است. میزان آب و اندازه این تالاب به فصل و میزان بارندگی بستگی دارد.

 

تالاب لیپار یا دریاچه صورتی چابهار

 

اسکله بریس، نمایی ابدی از چابهار

استان سیستان و بلوچستان دارای یک خط ساحلی طولانی با دریای عمان است. چابهار نیز یکی از مهم‌ترین بندرهای استان به‌شمار می‌رود. چشم‌انداز دریا، لنج‌ها، قایق‌های بزرگ و کوچک و حضور ماهی‌گیران در اسکله زیبای بریس یکی از زیباترین جاهای دیدنی چابهار و ایران را ساخته است.

 

اسکله بریس از جاهای دیدنی چابهار

 

بندر یا اسکله بریس در فاصله 60 کیلومتری چابهار قرار دارد و منظره آن یک تصویر رویایی برای گردشگران می‌سازد.

 

اسکله بریس از جاهای دیدنی چابهار

 

جنگل های حرا در خلیج گواتر

یکی از زیباترین جاذبه های چابهار و جنوب ایران، جنگل‌های حرا هستند. چابهار با مناظر شگفت‌انگیز جنگل‌های حرا در نزدیکی خلیج گواتر، گردشگران را به یک دنیای جدید فرا می‌خواند.

 

جنگل های حرا در چابهار

 

این جنگل‌های زیبا که در آب شور به حیات خود ادامه می‌دهند هنگام مد در دل آب‌های دریای عمان پنهان می‌شوند و یک پدیده شگفت‌انگیز را می‌سازند.

 

جنگل حرا از جاهای دیدنی چابهار

 

خلیج گواتر در مرز میان ایران و پاکستان قرار دارد و تماشای جنگل‌های حرا با قایق‌های این منطقه از محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگری در چابهار است.

 


مطلب مرتبط: فرودگاه چابهار | امکانات، اطلاعات و نحوه دسترسی به فرودگاه کنارک


 

کوه های مینیاتوری یا مریخی چابهار

کوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار در موازات فاصله میان منطقه کچو تا خلیج گواتر گسترده شده است. ساختار و شکل جذاب این کوه‌ها یکی از خوش‌منظره‌ترین جاهای دیدنی چابهار را ایجاد نموده و دارای شباهت به سطح کره ماه است.

 

کوه های مریخی از جاهای دیدنی چابهار

 

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های کوه‌های مریخی چابهار شیارهای زیبای کوه، ظاهر کم‌نظیر و نبود هرگونه گیاه به‌شمار می‌رود. کوه‌های مینیاتوری چابهار از نوع رسوبی و از جنس سنگ‌های رسوبی و دارای مارن، رس و آهک است.

 

کوه‌های مینیاتوری از جاهای دیدنی چابهار

 

فسیل‌های یافت شده در این کوه‌ها نشان می‌دهد در گذشته این منطقه زیر آب قرار داشته است.

 

چشمه گل فشان تنگ

یک پدیده زمین‌شناسی خاص، چشمه گل فشان در بندر تنگ چابهار است. این چشمه گل افشان با تأثیرگرفتن از فشار گازی که از درون زمین خارج می‌شود، ایجاد شده‌ است. گردشگران فراوان برای تماشای این پدیده به چابهار مراجعه می‌کنند.

 

چشمه گل افشان از جاذبه های چابهار

 

این مورد از جاهای دیدنی چابهار در اثر سال‌ها فعالیت، تپه‌ای گلی ایجاد کرده است و برای دیدن آن باید به بالای این تپه رفت.

 

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی‌های چابهار در روستای تیس قرار دارد و از جاهای دیدنی تاریخی چابهار است. این قلعه به قلعه تیس نیز شهرت دارد و توسط پرتغالی‌ها بنا شده است. از این قلعه تنها بقایای مخروبه باقی مانده و دارای چشم‌انداز بسیار خوب به دریای عمان است.

 

قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی چابهار

 

در این دژ سبک‌های معماری سه دوره سلجوقی، صفوی و قاجار مشاهده می‌شود. جالب است بدانید قلعه تیس شباهت زیادی به کاروانسرای شاه عباسی بیستون دارد.

 


مطلب مرتبط: مسافرخانه های چابهار + شماره تماس و آدرس


 

دکه بازار

دکه بازار چابهار یکی از جالب‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی چابهار است که در میان بازارهای این شهر از چهره خاصی برخوردار است. این بازار که از کنار هم قرار گرفتن دکه‌های فلزی تشکیل شده، همانند یک بازار بزرگ دارای چایخانه، غذاخوری، بخش پوشاک، میوه و سبزیجات و انواع اقلام مصرفی است.

 

دکه-بازار

 

اگر به دنبال چشیدن طعم یک شیرچای دبش هستید پرسه در دکه بازار را از دست ندهید. کافه غریب نواز در این بازار یکی از معروف‌ترین غذاخوری‌های منطقه است که با غذاهای بسیار دلچسب و محلی آماده پذیرایی از مسافران و میهمانان این شهر است.

 

ساحل درخشان روستای تنگ

یکی از جالب‌ترین پدیده‌های طبیعی در چابهار، ساحل درخشان روستای تنگ است که هر ساله گردشگران و مسافران بسیار زیادی را به خود جذب می‌کند. این روستا همانند درک از تلاقی کویر و دریا در ساحل خود برخوردار است و با غروب آفتاب و وجود فیتوپلانگتون‌ها از ساحل درخشان برخوردار می‌شود.

 

بندر-تنگ

 

این روستا همچنین دارای یک اسکله ماهیگیری بسیار عالی نیز است. اکثر گردشگران برای بازدید از ساحل درخشان این روستا به آن سفر می‌کنند و تقریبا ساحل و دریای بکرتر و تمیزتری نسبت به دیگر مناطق چابهار دارد.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی بندر عباس | سفر به سواحل شگفت جنوب در پهناورترین بندر ایران


 

در این مقاله از سفرانه به معرفی جاهای دیدنی چابهار پرداختیم. ماجراجویی در سواحل دریای عمان، تماشای شن‌های کویر و آب‌های نیلگون دریا و حیرت از ساختار بی‌نظیر کوه‌های مریخی تنها بخشی از ماجراجویی در چابهار زیبا خواهد بود.

 

اسکله بندر بزرگ، از جاذبه های چابهار

 

شما هم می‌توانید از تجربه سفر خود به چابهار و یا جاذبه‌های مورد علاقه خود در این شهر زیبا بنویسید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر