/ بلاگ / ایرانگردی / روستای اینجلین | روستای گله اسب های وحشی
ایرانگردی

روستای اینجلین | روستای گله اسب های وحشی

روستای اینجلین | روستای گله اسب های وحشی

9 آبان 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

روستای اینجلین یکی از روستاهای پلکانی ایران است که در استان زنجان و منطقه طارم سفلی قرار دارد. این روستای بسیار زیبا یکی از مقاصد جذب گردشگر و توریست در سال‌های اخیر بوده و با جاذبه‌های فراوان می‌تواند به یک مقصد رویایی تبدیل شود.

 

اینجلین، یک روستای پلکانی ایران

 

روستای انجلین علاوه بر خانه‌های کاهگلی و پلکانی دارای جاذبه‌های فراوان دیگری مانند: گله اسب‌های وحشی، آبشارهای فراروان، رودخانه، دشت‌های پر از گل و چشمه‌های خروشان نیز است. در این مقاله از سفرانه قصد داریم یک روستای هدف گردشگری دیگر به نام اینجلین را به شما معرفی کنیم.

 


مطلب مرتبط: روستاهای پلکانی ایران | لیست کامل + آدرس


 

اطلاعات کلی در مورد روستای انجلین

اینجلین یکی از روستاهای پلکانی ایران و از جمله روستاهای بسیار زیبای استان زنجان است. این روستا در میان ارتفاعات جنوب شرقی استان زنجان و در شهر خرمدره قرار دارد. این روستا با خانه‌های رنگارنگ و کاهگلی در دامنه کوه به‌صورت پلکانی منظره شگفت انگیزی را به‌وجود آورده است.

 

روستای اینجلین، یک روستای پلکانی ایران

 

خانه‌های این روستا توسط اهالی آن و با استفاده از خاک‌های رنگی منطقه به زیبایی هرچه تمام‌تر رنگ آمیزی شدند. تقریبا همه خانه ها با خاک سفید رنگ پوشانده شده و با رنگ‌های نارنجی، زرشکی و آبی در قسمت‌هایی از خانه‌ها ترکیب رنگی بینطیری را به‌وجود آورده است.

 

اینجلین، یک روستای پلکانی ایران

 

در قسمت پایین‌تر و منتهی به دره رود دائمی در جریان است که آبیاری زمین‌های کشاورزی و آب مصرفی دام و در برخی از موارد شستشو از آن بهره‌می‌برند. وجود چشمه‌های فراوان معدنی و خنک، مزارع وسیع بزرَک و آداب و رسوم مخصوص به این منطقه، این روستا را خاص و بینظیر کرده است.

 

در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های دیدنی این روستای زیبا می‌پردازیم.

 


مطلب مرتبط: زیباترین روستاهای ایران | معماری شگفت انگیز و چشم انداز طبیعت


 

گله اسب های وحشی

اگر جزء آن دسته از افرادی که عاشق تماشای طبیعت و مناطر بکر و دست نخورده هستید، تماشای گله اسب های وحشی اینجلین را از دست ندهید. این گله که در میان مراتع و کوه‌های این روستا زندگی می‌کند شامل یک دسته اسب رام نشده همراه با کره اسب‌های بسیار زیبا است.

 

اسب-های-وحشی

 

برای بازدید از این گله باید یک مسیر کوهپیمایی نه‌چندان سخت را از داخل روستا آغاز کنید. در نهایت با کمک گرفتن از راهنمایان محلی در محل مورد نظر به تماشای شکوه اسب‌های وحشی اینجلین بنشینید.

 

آبشار روستای اینجلین

آبشار زیبای انجلین در حدود 30 متر ارتفاع دارد. این آبشار از لبه پرتگاه بلندی به درون دره سرازیر شده و در نهایت درون رود روستا جاری می‌شود. برای بازدید از این آبشار زیبا مسیر پیاده‌ روی داخل روستا را باید پیش بگیرید و در نهایت با گذر از مزارع و رودخانه به محل آبشار برسید.

 

خانه هایی با خاک های رنگی

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم با توجه به اینکه این روستا در کنار منابع خاک‌های رنگی قرار گرفته است. اهالی اینجلین از گذشته خانه‌های کاهگلی خود را با استفاده از این خاک‌های رنگی، رنگ آمیزی می‌کردند.

 

خانه های رنگی روستای اینجلین

 

از جمله رنگ‌هایی که برای تزئیین خانه‌ها در این روستا استفاده می‌شود می‌توان به نارنجی، قرمز، سفید و سبز اشاره کرد.

 

دشت‌ها و مراتع مملو از گل

روستای انجلین معمولا تابستان‌های بسیار خنک و معتدل همراه با زمستان‌های بسیار سرد دارد و از سردترین روستاهای شهرستان خرمدره به‌شمار می‌رود.

 

مراتع

 

از اینرو با توجه به هوای معتدل و بارش باران و برف متناوب در فصول مختلف سال، این روستا با دشت‌های سرسبز و مملو از گل احاطه شده است.

 

چشمه های آب فراوان روستای اینجلین

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم این روستای زیبا دارای چشمه‌های معدنی و گوارای فراوانی است. این روستا در ابتدا با یک چشمه آب معدنی بسیار گوارا در داخل محوطه روستا و در کنار رودخانه تشکیل شده و هسته اولیه روستا، این بخش به‌شمار می‌رود. چنانچه در گذشته آب شرب اهالی این روستا از طریق همین چشمه‌ها تامین می‌شده است.

 


مطلب مرتبط: روستای پلکانی هزاوه | معرفی زادگاه مردان تاریخ ایران


 

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که نام اینجلین «Injeleiin» به چه معنا است. روایت‌های بسیار زیادی در مورد نحوه نام‌گذاری این روستا وجود دارد. یکی از مهمترین این روایت‌ها، نام‌گذاری آن براساس حواریون مسیح بوده است. با توجه به اینکه آثار و نشان حواریون مسیح در این روستا مشهود بوده، از اینرو این مکان با نام انجیلیون یا اینجلین در زبان عامه نام گذاری شده بود.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر