/ بلاگ / سفرگونه / سفر زمینی به ارمنستان | راهنمای یک سفر زمینی هیجان انگیز + نقشه
سفرگونه

سفر زمینی به ارمنستان | راهنمای یک سفر زمینی هیجان انگیز + نقشه

سفر زمینی به ارمنستان | راهنمای یک سفر زمینی هیجان انگیز + نقشه

11 آذر 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

کشور ارمنستان، همسایه شمال‌غربی ایران و از جمله مقاصد محبوب ایرانیان برای سفر خارجی به‌شمار می‌رود. سفر زمینی به ارمنستان و پایتخت آن ایروان از جمله روش‌های مرسوم و هیجان‌انگیز برای رسیدن به قلب این کشور زیبا است. در این مقاله از سفرانه به بررسی موضوع سفر به ارمنستان از روش زمینی خواهیم پرداخت.

 

سفر به ارمنستان

 

از جمله دلایل فراگیری و محبوبیت سفر به ارمنستان عدم نیاز به ویزا است؛ شهروندان ایرانی می‌توانند به مدت 90 روز متوالی در این کشور اقامت داشته باشند و تنها نیازمند یک پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار هستند. ارمنستان طبیعت چشم‌نواز و جاهای دیدنی مشهور مانند صومعه گغارد، معبد گارنی، کلیسای جامع زوارتنتوس و پارک ملی دلیجان دارد که از جمله دلایل اصلی سفر به این کشور هستند.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی ارمنستان + عکس و آدرس


 

مرز ایران و ارمنستان

مرز فعلی میان ایران و ارمنستان در زمان انعقاد عهدنامه‌های ترکمانچای و گلستان شکل گرفت و رود ارس تبدیل به مزر میان این دو کشور شد. این مرز 44 کیلومتر طول دارد و گذرگاه اصلی آن برای رفت و آمد، صادرات و واردات پایانه مرزی نوردوز است.

 

پایانه مرزی نوردوز

 

برای رسیدن به پایانه مرزی نوردوز باید به استان آذربایجان شرقی، شهرستان جلفا و روستای نوردوز بروید.

 

سفر با خودرو شخصی به ارمنستان

در هر نقطه از ایران که باشید برای سفر زمینی به ارمنستان ابتدا باید خود را به پایانه مرزی نوردوز در آذربایجان شرقی برسانید. باید توجه داشته باشید که این سفر زمینی نیازمند ارائه چند مدرک مهم برای خودروی خود هستید تا بتوانید وارد خاک کشور همسایه شوید، در ادامه به این مدارک پرداخته شده است.

 

ارمنستان

 

گواهینامه و پلاک بین‌المللی: برای دریافت این موارد نیازمند مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی هستید.

کاپوتاژ خودرو: فرایند کاپوتاژ خودرو با مراجعه به گمرک انجام می‌شود و نیازمند ارائه مدارکی مانند برگ سبز خودرو، سند خودرو، کارت ماشین، گذرنامه، گواهینامه ملی و بین‌المللی، بیمه‌نامه خودرو و چهار قطعه عکس سه در چهار هستید.

بیمه بین‌المللی یا اجباری خودرو: دریافت بیمه اجباری در دو کشور ایران و ارمنستان امکان‌پذیر است.

 

نقشه مرز نوردوز به ایروان

 

پس از رسیدن به مرز و انجام امور لازم، ارائه مدارک و پاسپورت سفر شما در ارمنستان آغاز می‌گردد. مسافت مرز نوردوز تا ایروان در کوتاه‌ترین مسیر، پایتخت ارمنستان 383 کیلومتر است که حدود 7 ساعت طول می‌کشد.

 

نقشه ارمنستان

 

در این مسیر از استان‌های سیونیک، وایوتس‌جور و استان آرارات خواهید گذشت و به ایروان، پایتخت ارمنستان خواهید رسید. شایان ذکر است رانندگی و استفاده از خودرو شخصی در هر کشور نیازمند رعایت قوانین آن کشور است بنابراین پیش از سفر به این کشور از این قوانین اطلاع حاصل نمایید.

 


مطلب مرتبط: مرز ایران و ارمنستان | راهنمای جامع و کامل درباره مرز زمینی


 

سفر با اتوبوس به ارمنستان

اتوبوس یک وسیله حمل و نقل عمومی محبوب و ارزان برای انواع سفرها است. سفر زمینی به ارمنستان با اتوبوس بسیار پرطرفدار و هیجان‌انگیز به‌شمار می‌رود. در تمام ایام سال می‌توان با اتوبوس به این کشور همسایه سفر نمود. این اتوبوس‌ها از دو شهر تهران و تبریز به سمت ایروان حرکت می‌کنند و از ایروان نیز به تهران و تبریز اتوبوس وجود دارد.

 

پایانه اتوبوس در تهران

 

اتوبوس‌های تهران به ایروان از سه پایانه غرب، بیهقی و جنوب حرکت می‌کنند. اتوبوس‌های تبریز به ایروان نیز در پایانه مرکزی تبریز مستقر هستند. این شکل مسافرت به ارمنستان و ایروان بسیار مقرون به‌صرفه و آسان است و باعث لذت بردن بیشتر از جاذبه و چشم‌اندازهای مسیر می‌گردد.

 

سفر زمینی به ارمنستان

 

سفر با قطار

امکان سفر ریلی از ایران به ارمنستان و ایروان به‌صورت پیوسته وجود ندارد اما می‌توان برای تجربه یک سفر زمینی به ارمنستان با ترکیب قطار و خودرو از این روش استفاده نمود. در این روش سفر می‌توانید از هر نقطه ایران به‌وسیله قطار به تبریز یا جلفا بروید. لازم به ذکر است برنامه حرکت قطارها به‌صورت مستقیم به جلفا، محدود است اما برای تبریز همواره قطار وجود دارد.

 

ایروان، ارمنستان

 

پس از رسیدن به تبریز و جلفا باید به پایانه مرزی مراجعه نمایید و پس از انجام امور عبور از مرز، به‌وسیله اتوبوس و خودرو‌های داخل ارمنستان در این کشور سفر کنید اما این روش سفر چندان راحت و محبوب به‌نظر نمی‌رسد و شرایط آن آسان نیست.

 


مطلب مرتبط: فرودگاه های ارمنستان + معرفی نوع پرواز و موقعیت قرار گیری فرودگاه ها


 

مسافت و مدت زمان سفر زمینی به ارمنستان

در سفر زمینی به ارمنستان با وسایل گوناگون باید به مدت زمان و مسافت نیز توجه داشته باشید و برنامه سفر خود را براساس آن تنظیم نمایید. مسافت تهران پایتخت ایران تا ایروان پایتخت ارمنستان 1074 کیلومتر است که به‌وسیله خودرو و بدون توقف در مسیر 14 ساعت طول می‌کشد.

 

نقشه سفر زمینی به ارمنستان از تهران

 

ماجراجویان و گردشگران طرفدرا سفرهای ارزان بیشتر به سفرهای زمینی گرایش دارند؛ در این مقاله از سفرانه به بررسی مسیر و روش‌های سفر زمینی به ارمنستان از ایران پرداختیم. آیا تا به حال مسافر ارمنستان بوده‌اید؟ می‌توانید تجربه سفر خود را با ما در میان بگذارید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر