/ بلاگ / سفرگونه / فستیوال موسیقی کوچه | فستیوال کوچه 1402 پس از چهار سال برگزار می‌شود
سفرگونه

فستیوال موسیقی کوچه | فستیوال کوچه 1402 پس از چهار سال برگزار می‌شود

فستیوال موسیقی کوچه | فستیوال کوچه 1402 پس از چهار سال برگزار می‌شود

28 بهمن 1402

.

زمان خواندن 4 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

فستیوال موسیقی کوچه یک جشنواره موسیقی بومی و محلی است که هر سال در شهر بوشهر برگزار می‌شود. این جشنواره موسیقی با هدف حفظ میراث خوانندگی و نوازندگی محلی یکی از مهمترین و بزرگترین جشنواره‌های برگزار شده در کشور است که در اسفند ماه هر سال برپا و اجرا می‌شود.

 

فستیوال-موسیقی-کوچه

 

فستیوال کوچه یک رویداد کاملا مستقل است که به همتی تعدادی از هنرمندان و هنردوستان هر سال برگزار می‌شود. این جشنواره موسیقی تاکنون دو دوره برگزار شده که هم اکنون با پیش فروش بلیط این جشنواره دوره سوم آن از هم اکنون در دوم اسفند ماه 1402 برگزار و اجرا خواهد شد.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی بوشهر | سفر به یک شهر تاریخی در ساحل خلیج فارس


 

فستیوال موسیقی کوچه چیست؟

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم فستیوال کوچه یک جشنواره کاملا مستقل است که با تمرکز بر موسیقی محلی و فولکلور نواحی مختلف کشور برگزار می‌شود. این جشنواره که در کوچه‌های شهر بوشهر، شهر شعر و موسیقی هرساله برپا می‌شود تقریبا مهمترین فستیوال در زمینه موسیقی اقوام به شمار می‌رود.

 

کوچه-فستیوال

 

فستیوال موسیقی کوچه که برای نخستین بار در اسفند 1396 در کافه حاج رئیس بوشهر برگزار شد در سال دوم برگزاری خود به صورت پرشورتری در اسفند 1397 برپا گردید. متاسفانه در سال 1398 و با همه گیری کرونا این جشنواره لغو شد و به مدت چهار سال هیچ خبری از برگزاری مجدد آن نبود.

 

جشنواره-موسیقی-کوچه

 

اکنون با گذشت چهار سال از اولین اجرا و برگزاری، موسسان و برگزار کنندگان فستیوال کوچه خبر از برگزاری مجدد آن از دوم اسفند ماه 1402 دادند. فستیوال کوچه 1402، سومین دوره فستیوال موسیقی کوچه بوشهر است که هم اکنون امکان خرید و رزرو بلیط آن میسر شده است.

 


مطلب مرتبط: هتل های ساحلی جنوب ایران: معرفی بهترین ها + رزرو همراه با تخفیف


 

برگزار کنندگان این جشنواره موسیقی

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم فستیوال کوچه یک جشنواره کاملا مستقل است. لازم به ذکر است که این فستیوال هیچ گونه حمایت مالی از سوی ارگان یا شخص خاصی نمی‌شود.

 

فستیوال-کوچه...

 

در اساسنامه این فستیوال هیچ سود و یا دستمزدی برای برگزارکنندگان آن در نظر گرفته نشده است. فروش بلیط در این جشنواره تنها برای پرداخت دستمزد به گروه‌های موسیقی انجام می‌گیرد. از جمله موسسان و برگزار کنندگان این فستیوال می‌توان از محسن شریفیان، احسان عبدی پور، داریوش غریب زاده، ادریس عبدی پور و حسن مظفری اشاره کرد.

 

بوشهر شهر شعر و آواز و خیام خوانی

بوشهر یکی از زیباترین شهرهای جنوب کشور است که به شهر شعر و آواز و خیام خوانی معروف است. این شهر یکی از برجسته‌ترین و پرطرفدارترین نوع موسیقی بومی را نیز دارد. موسیقی این منطقه از کشور پر از هیجان و شور است که با سنج، دمام، بوق، نی، انبان، عود و غیره ترکیب بینظیری به وجود می‌آورد.

 

سفر نوروزی به بوشهر

 

پر بیراه نیست که فستیوال موسیقی کوچه در چنین شهری برگزار شود. چنانچه اولین دوره فستیوال کوچه در 18 اسفند 1396 همزمان با روز بوشهر برپا شد. خیام خوانی نیز از جمله مراسم‌های بسیار پرطرفدار در این شهر و استان است که در شب نشینی‌ها و محافل معمولا برگزار می‌شود.

 

زمان و مکان برگزاری سومین دوره فستیوال کوچه

فستیوال موسیقی کوچه بوشهر 1402 از 2 الی 8 اسفند 1402 به مدت یک هفته برگزار خواهد شد. این زمان با برگزاری دوره‌های پیشین متفاوت است که به گفته برگزار کنندگان این جشنواره علت این تغییر، هم زمان نشدن با برگزاری انتخابات و ماه مبارک رمضان است.

 

فستیوال-موسیقی-کوچه...

 

در دوره‌های پیشین این جشنواره همچنان در کافه حاج رئیس بوشهر برپا می‌شد. به دلیل استقبال بسیار زیاد مخاطبان در دوره‌های اخیر و محدودیت این کافه، تصمیم بر آن شد که فستیوال کوچه در مکان بزرگتری اجرا شود.

 

کافه-رئیس

 

سومین دروه فستیوال کوچه در خانه « عمارت حاج رئیس» که به « عمارت رئیس التجار» نیز معروف است برگزار می‌شود. این عمارت تاریخی که متعلق به دوره قاجار است در قلب بافت تاریخی بوشهر قرار دارد. انتظار می‌رود این عمارت بسیار زیبا هر شب میزبان بیش از 300 مهمان باشد.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی اهواز | شهر پل ها بر دو کرانه رود کارون


 

فهرست کنسرت های فستیوال 1402

براساس برنامه منتشر شده از سوی برگزارکنندگان این رویداد، اجرای کنسرت‌ها هر شب در دو سانس خواهد بود. سانس اول اجرای این کنسرت‌ها در ساعت 18:30 و سانس دوم راس ساعت 20:30 آغاز می‌شود. این کنسرت‌ها توسط گروه‌های موسیقی وفادار به اقلیم و فرهنگ که بتوانند مخاطب را تهیج و جذب کنند اجرا خواهد شد.

 

koocheh-music-festival

 

گروه‌هایی به این فستیوال دعوت می‌شوند که علاوه بر در نظر گرفتن موسیقی فولکلور و سنتی اجرای قوی و فاخری نیز داشته باشند. چنانچه براساس گزارش برگزار کنندگان این فستیوال، مخاطبان اصلی آن نوجوانان و جوانان هستند و این اجراها باید توانایی جذب این گروه‌های سنی را داشته باشد.

 


مطلب مرتبط: گردشگری غذایی یا خوراک چیست؟


 

برنامه های جانبی این جشنواره

جالب است بدانید که فستیوال کوچه تنها به اجرای موسیقی محدود نمی‌شود و به نوعی جشنواره اقوام ایرانی به‌شمار می‌رود. یکی از مهمترین بخش‌های جنبی سومین دوره جشنواره فستیوال کوچه، گردشگری خوراکی است. این بخش با تمرکز بر روی خوراک اقوام در کنار فستیوال کوچه اجرا خواهد شد.

 

پوستر-فستیوال

 

گردشگران و مسافران در سفر به بوشهر علاوه بر شرکت در کنسرت‌ها می‌توانند از نمایشگاه‌های مختلفی همچون صنایع دستی، بازی‌های محلی، کارگاه‌های تخصصی گردشگیر، تورهای بوشهر شناسی، نشست‌های ادبی و اکران فیلم نیز لذت ببرند.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر