/ بلاگ / جهانگردی / هنرنمایی در دل زمین به سبک ایستگاه های مترو مسکو
جهانگردی

هنرنمایی در دل زمین به سبک ایستگاه های مترو مسکو

هنرنمایی در دل زمین به سبک ایستگاه های مترو مسکو

12 خرداد 1403

.

زمان خواندن 4 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

مترو مسکو یکی از بزرگترین و شلوغ‌ترین شبکه‌های حمل و نقل دنیا به حساب می‌آید که از دوران استالین راه‌اندازی شده است. اما علت شهرت آن، قدیمی بودن نیست؛ بلکه ایستگاه های متروی مسکو، به دلیل زیبایی معماری باشکوه و مسحورکننده آن است که شهرت دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره چند ایستگاه معروف و زیبای متروی مسکو صحبت کنیم و حقایقی را بگوییم که شما را شگفت‌زده می‌کند.

 

تاریخچه مترو مسکو

مهندس واسیلی تیتوف اولین کسی بود که پیشنهاد ایجاد شبکه حمل و نقل عمومی در زیرزمین را در سال 1872 مطرح کرد. اما این پیشنهاد با دلایلی از قبیل محدودیت مالی، جنگ جهانی و مخالفت کلیسای ارتدکس رد شد.

 

اولین ایستگاه متروی مسکو

 

در نهایت در بین سال‌های 1931 الی 1935، اولین ایستگاه متروی مسکو با کمک انگلیسی‌ها ساخته شد. خط قرمز متروی مسکو، از سوکولنیکی (Sokolniki) به مرکز شهر و پارک کالتور می‌رسید و با 15 ایستگاه، حدود 11 کیلومتر طول داشت. در سال‌های ابتدایی ساخت، از مجسمه‌هایی از جنس مرمر و شیشه‌های رنگی برای تزئینات ایستگاه‌ها استفاده می‌شد.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی روسیه | پهناورترین کشور دنیا و مملو از دیدنی


 

ایستگاه‌های مترو یا پناهگاه‌های جنگ

متروی مسکو بعد از گذر از خرافات و محدودیت‌ها ساخته شد اما با جنگ جهانی دوم روبرو شد. در زمان جنگ جهانی دوم، ایستگاه‌های جدید با تاخیر ساخته شدند و برخی از آن‌ها، از سرویس‌دهی خارج شدند. پس از محاصره مسکو، بسیاری از ایستگاه های مترو به پناهگاه‌های هوایی تبدیل شدند تا جان مردمانی را نجات دهند که روزی برای رسیدن به پارک، از آن استفاده می‌کردند.

 

نقشه مترو مسکو

 

یکی از خطوط مترویی که در سال‌های جنگ جهانی دوم در روسیه ساخته شد، خط حلقه است. شایعات بسیاری برای خط متروی نمادین مسکو به رنگ قهوه‌ای وجود دارد اما مطرح‌ترین آن، به لیوان قهوه‌ی استالین می‌رسد. گفته می‌شود که خط حلقه در طراحی اصلی خطوط متروی مسکو نبوده است. تا روزی که استالین در حال بررسی نقشه، لیوان خود را روی آن می‌گذارد و ردی از لیوان به جای می‌ماند و خط حلقه متروی روسیه به وجود می‌آید.

 

زیباترین ایستگاه های متروی مسکو

در دوره جنگ سرد، به علت کمبود بودجه روسیه به ناچار ایستگاه‌هایی را با ظاهر یکسان و ساده‌تری ساخت. اما با گذشت زمان و تمام شدن جنگ، ایستگاه‌های مترو را به یکی از زیباترین و عجیب‌ترین جاهای دیدنی روسیه تبدیل کرد. در ادامه بیشتر به زیبایی ایستگاه های مترو روسیه خواهیم پرداخت و شما را با چند مورد از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

مترو مایاکوفسکایا (Mayakovskaya)

به نظر بسیاری از بازدیدکنندگان مترو مسکو، ایستگاه مایاکوفسکایا است که که از یک طاق با دو ردیف ستون در معماری آن استفاده شده است. طاق‌های این ایستگاه به شکل بیضی هستند و فرورفتگی‌هایی دارند که نقش‌هایی با موزاییک در آن‌ها وجود دارد. برای تزئینات این ایستگاه از چراغ و موزائیک‌های لاجوردی هنر دست دینکا استفاده شده است. همچنین برای ستون‌ها و طاق‌ها از استیل ضدزنگ پوشیده شده است تا به طور کامل از آن محافظت شود. این ایستگاه زیبا در تاریخ 11 سپتامبر 1938 افتتاح شد و با وجود اینکه در زمان استالین طراحی شده، حضور طرح‌های آرت دکو را در آن مشاهده می‌کنیم.

 

مترو مایاکوفسکیا

 

از ایستگاه مترو مایاکوفسکایا به عنوان اصلی‌ترین پناهگاه جنگی یاد می‌شود و حتی استالین در سال 1941 در آن سخرانی داشته است. درواقع این ایستگاه برای مردم مسکو، به نوعی اصلی‌ترین ایستگاه به حساب می‌آید و همچنان میزبان بسیاری از جشن‌های ملی است. جالب است بدانید که طرح موزائیک‌های این ایستگاه، سیستم هوانوردی روس‌ها را نشان می‌دهد و 34 قطعه بزرگ است.

 


مطلب مرتبط: کاخ کرملین روسیه | دژ مستحکم تزار در قلب مسکو


 

ایستگاه نووسلوبودسکایا (Novoslobodskaya)

ایستگاه مترو نووسلوبودسکایا یکی از حیرت‌انگیزترین جاهای دیدنی روسیه به شمار می‌رود که در سال 1952 توسط مهندس معمار، الکسی دوشکین ساخته شده است. این ایستگاه با 32 تابلو شیشه‌ای تزئین شده که داخل قابی از جنس برنج قرار گرفته‌اند. قاب‌های شیشه‌ای این ایستگاه توسط پاول کورین هنرمند معروف شوروی طراحی شدند و یکی از این آن‌ها، برای کلیسای جامع شهر ریگا بوده که به این ایستگاه منتقل شده است.

 

ایستگاه نووسلوبودسکایا

 

در یکی از دیوارهای این ایستگاه مترو مسکو، پرتره‌ای از استالین بر روی قطعه‌ای از جنس موزاییک حکاکی شده بود که با مرگ وی و منفور شدن او، تصویری از کبوترهای در حال پرواز جایگزین آن شد. نووسلوبودسکایا به عنوان تشریفاتی‌ترین ایستگاه مسکو شناخته می‌شود و زیبایی آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

 

ایستگاه کییفسکایا (Kievskaya)

بهتر است ایستگاه کییفسکایا را شاهکار نمایش شکوه و زیبایی هنر و معماری در سادگی خطاب کنیم. این ایستگاه مترو مسکو نمادی برای سیصدمین سالگرد پیوستن اوکراین به روسیه است. ایستگاهی زیبا که در بین هیاهوی عبور و گذر از شلوغی روزمرگی، برای چند لحظه زیبایی مسحورکننده‌اش چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

 

ایستگاه کییفسکایا

 

نقاشی‌های دیواری که بالای ستون‌های این ایستگاه مترو مسکو درواقع زندگی مردم اوکراین را روایت می‌کند. علاوه بر نقاشی‌ها، گچکاری‌های انجام شده به عنوان قاب زیبایی این ایستگاه را چند برابر کرده است.

 


مطلب مرتبط: سفارت روسیه کجاست؟ + ساعات کاری و نحوه گرفتن ویزا


 

در این مقاله از سفرانه، به سراغ ایستگاه‌های متروی مسکو رفتیم و با تاریخچه و چند مورد از زیباترین ایستگاه‌ها آشنا شدیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ایستگاه‌های متروی مسکو به قدری زیبا هستند، که برخی از آژانس‌های گردشگری تور متروگردی برگزار می‌کنند. شما کدام یک از این ایستگاه‌ها را دوست داشتید؟


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر