/ بلاگ / سفرگونه / ناشناخته ترین شهرهای ایران | سفر به مقاصد کمتر شناخته شده
سفرگونه

ناشناخته ترین شهرهای ایران | سفر به مقاصد کمتر شناخته شده

ناشناخته ترین شهرهای ایران | سفر به مقاصد کمتر شناخته شده

13 آبان 1402

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

ناشناخته های ایران در هر گوشه از این سرزمین پهناور جای گرفته‌اند. در این مقاله از سفرانه به سراغ ناشناخته ترین شهرهای ایران خواهیم رفت که می‌توانند مقاصد جدید برای سفر و ایرانگردی باشند.

 

ساری گل اسفراین

 

برخی استان‌ها و شهرهای تاریخی ایران دارای آثار طبیعی و باستانی فراوان هستند که کمتر نام آن‌ها را شنیده‌ایم و یا تعداد کمی از گردشگران با آن‌ها آشنایی دارند؛ در ادامه مطلب خواهید توانست چند مقصد جدید و بکر برای سفرهای خود بیابید.

 


مطلب مرتبط: زیباترین روستاهای ایران | معماری شگفت انگیز و چشم انداز طبیعت


 

دهلران، ایلام

استان ایلام در جنوب‌غربی سرزمین ایران قرار دارد. ایلام امروزی بخشی از قلمرو حکومت عیلام بوده و از تاریخ غنی برخوردار است. این استان، 20,133 کیلومترمربع وسعت دارد، دهلران از شهرهای استان ایلام و از ناشناخته ترین شهرهای ایران از جهت رواج گردشگری محسوب می‌شود.

 

استان ایلام

 

شهر دهلران در جنوب استان ایلام قرار دارد و در کنار مرز کشور عراق قرار گرفته است.

 

تپه علی کش دهلران از جمله ناشناخته ترین شهرهای ایران

 

از جمله جاهای دیدنی دهلران می‌توان به آبشار آبطاف، چشمه قیر، تپه باستانی علی کش، چشمه عین خوش، تپه موسیان، سنگ‌نوشته میمه، ویرانه‌های شهر سامرا، امامزاده ابراهیم قتال، غار خفاش، تپه سبز و بسیاری موارد دیگر هستند.

 

درمیان، خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی در شرق ایران قرار دارد، این استان و شهرهای آن دارای دیدنی‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. خراسان جنوبی در گذشته قهستان نام داشت و بخشی از خراسان بزرگ بود، تاریخ قهستان قوهستان را به پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

 

آسبادهای طبس مسینا، شهر درمیان

 

یکی از شهرهای خراسان جنوبی که می‌توان آن را از جمله ناشناخته ترین شهرهای ایران دانست، شهرستان درمیان است.

 

قلعه فورگ، درمیان از ناشناخته ترین شهرهای ایران

 

درمیان دارای آثار تاریخی و طبیعی فراوان است و مقاصد جذابی برای ایرانگردی و گردشگری در این شهر قرار دارد. آسبادهای طبس مسینا، چشمه آب گرم گزیک، قلعه طبس مسینا، قلعه درخش، قلعه فورگ و مسجد جامع درخش از جمله جاهای دیدنی درمیان محسوب می‌شوند.

 


مطلب مرتبط: شهرهای ساحلی شمال | یک فهرست کامل برای سفر به سواحل شمال ایران


 

دنا، کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه قبل از ورود اسلام به ایران، از مناطق پنج‌گانه فارس بود و ناحیه قباد نام داشت. اکنون کهگیلویه و بویراحمد به مرکزیت یاسوج یکی از استان‎‌های ایران است که جاذبه‌های فراوان و زیبا دارد و درعین حال از محروم‌ترین استان‌های ایران به‌شمار می‌رود.

 

پل های تاریخی پاتاوه در دنا

 

شهرستان دنا در شمال این استان را می‌توان از ناشناخته ترین شهرهای ایران دانست که جاذبه‌های آن از جمله ناشناخته ترین های ایران برای افراد محسوب می‌شود.

 

دریاچه کوه گل در شهر دنا

 

دنا قبل از اسلام سی سخت نام داشت و از جمله جاهای دیدنی آن می‌توان به دریاچه کوه گل، آبشار بن‌رود، آبشار بهرام بیگی، پل‌های تاریخی پاتاوه، چشمه میشی، غار دنا، روستای گردشگری لما و موارد متعدد دیگر اشاره نمود.

 

فارسان، چهار محال و بختیاری

استان چهار محال و بختیاری مشهور به بام ایران در مرکز کشور قرار دارد و رشته‌کوه‌های زاگرس در طول تاریخ همچون یک دژ مستحکم از این استان و آثار تاریخی آن حفاظت کرده‌اند.

 

قلعه سردار اسعد بختیاری در فارسان

 

این استان به مرکزیت شهر کرد شهرهای زیبا و دیدنی‌های فراوان دارد که شاید کمتر درباره آن‌ها شنیده باشیم.

 

طاق سنگ‌های خان اوی، فارسان از ناشناخته ترین شهرهای ایران

 

شهرستان فارسان در این استان از جمله ناشناخته ترین شهرهای ایران است، این شهر دارای جاذبه‌هایی مانند دشت‌های لاله‌های واژگون، آبشار پیرغار، امامزاده حیدربن مالک، پیست اسکی بابا حیدر، طاق‌سنگ‌های خان اوی، قلعه سردار اسعد بختیاری، غار سرآب بابا حیدر، ده چشمه و موارد مهم دیگر است.

 

اسفراین، خراسان شمالی

استان خراسان شمالی که در گذشته بخشی از خراسان بزرگ بود، دارای قدمت 12 هزارساله است. مرکز این استان در بیرجند قرار دارد، آثار تاریخی فراوان و برجسته درکنار خصوصیات طبیعی این استان باعث می‌شود گردشگران علاقه‌مند به ماجراجویی و یافتن ناشناخته های ایران شوند.

 

شهر تاریخی بلقیس اسفراین، از ناشناخته ترین شهرهای ایران

 

شهر زیبای اسفراین خراسان شمالی را می‌توان از جمله ناشناخته تارین شهرهای ایران به‌شمار آورد.

 

روستای پلکانی روئین اسفراین

 

این شهر در جنوب استان قرار دارد و از جمله نقاط گردشگری آن می‌توان به شهر تاریخی بلقیس، آرامگاه شاهزاده محمد، پارک ملی ساری گل، قلعه قیصر، غار عبادتگاه، بقعه شیخ محمد رشیدالدین، روستای پلکانی روئین و غار انوشیروان اشاره نمود.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی ایلام | سفر به جایگاه یک تمدن باستانی در بستر طبیعت زیبا


 

بستک، هرمزگان

سواحل غربی خلیج فارس از روزگار کهن جایگاه زندگی مردم و اشتغال به دریانوردی بوده است. استان هرمزگان به صورت رسمی در سال 1355 شکل گرفت و بندرعباس به عنوان مرکز آن شناخته شد.

 

روستای کنجی، شهر بستک از ناشناخته ترین شهرهای ایران

 

از بندر هرمز در بسیاری از سفرنامه‌های قدیمی مانند سفرنامه مارکوپولو نام برده شده و این منطقه دارای پیشینه تاریخی قابل توجه است.

 

حمام خان، بستک هرمزگان

 

شهرهای زیبا و مهمی در این استان وجود دارد که بستک یکی از آن‌ها است. از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی بستک باید به حمام خان، آرامگاه سید مظفر، روستای کنجی، بازار تاریخی بستک، امامزاده میرعبدالله، مسجد جامع بستک، مدرسه مصطفویه و موارد مهم دیگر اشاره نمود.

 

فریدونشهر، اصفهان

فریدونشهر به عنوان مرتفع‌ترین شهر ایران در غرب استان اصفهان و در دامنه رشته‌کوه زاگرس قرار دارد. یک شهر که شاید در مسیر سفر از کنار آن گذر کرده باشید بدون آنکه درباره ویژگی‌های خاص آن چیزی بدانید. 90 درصد مردم این شهر اصفهان از قوم گرجی و گرجی‌زبان هستند.

 

فریدونشهر اصفهان

 

نکته جالب دیگر اینکه سازمان یونسکو فریدونشهر را در زمره نامزدهای امن‌ترین شهر دنیا قرار داده است. این شهر مرتفع‌ترین شهر ایران 2530 متر بالای سطح دریا قرار دارد و هوای آن نیمه‌معتدل است.

 

فریدونشهر

 

از جمله جاهای دیدنی فریدونشهر می‌توان به آبشار پشندگان، آبشار پونه‌زار، پیست اسکی، غار پیر هشتاد، غار کلبیس کب، کلیسای خویگان و گورستان تاریخی روستای قهستجان اشاره نمود.

 


مطلب مرتبط: شهر زیرزمینی نوش آباد | یک پناهگاه دستکند تاریخی در استان اصفهان


 

در این مقاله از سفرانه به سراغ معرفی چند مورد از ناشناخته ترین شهرهای ایران رفتیم. شهرهایی مهم با جاذبه‌های بی‌نظیر که می‌تواند مقصد نوین و جذاب هر گردشگر و ایرانگرد ماجراجو باشد.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر