/ بلاگ / جهانگردی / کاخ کرملین روسیه | دژ مستحکم تزار در قلب مسکو
جهانگردی

کاخ کرملین روسیه | دژ مستحکم تزار در قلب مسکو

کاخ کرملین روسیه | دژ مستحکم تزار در قلب مسکو

5 خرداد 1403

.

زمان خواندن 3 دقیقه

WhatsappIconWhatsappIcon

کاخ کرملین روسیه به اندازه رمان‌های این کشور زیبا و حیرت‌انگیز است. تصور کنید در قلعه‌ای قدم می‌زنید که شاهد بسیاری از اتفاقات تاریخی و مهم بوده است. قلعه‌ای که امروزه به عنوان بنایی نمادین و قدیمی از مسکو شناخته می‌شود، حقایق و اسراری دارد که جالب است بدانید.

 

کاخ کرملین روسیه

 

بنایی که به عنوان قلب مسکو شناخته می‌شود در شرق میدان سرخ قرار گرفته است. کاخ کرملین پس از اینکه محل زندگی تزارهای، شاهان و ملکه‌های بسیاری بوده، امروزه به عنوان محل سکونت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدرال روسیه شناخته می‌شود.

 


مطلب مرتبط: جاهای دیدنی روسیه | پهناورترین کشور دنیا و مملو از دیدنی


 

تاریخچه کاخ کرملین مسکو

دژ مسحکم تزار روسیه بر روی تپه‌ای به نام کرملین در تقاطع دو رودخانه مسکوا و نگلین نایا ساخته شد. بعضی از ساختمان‌های این کاخ مربوط به قرن دوازدهم است و در قرون 14، 16 و 17 مورد بازسازی قرار گرفت. قدیمی‌ترین کاخ مسکو تا قرن 14 میلادی به نام گراد مسکو شناخته می‌شد اما در سال 1331 به کرملین تغییر کرد.

در سال 1345 میلادی، پرنس کبیر ایوان سوم فرمانروایی روسیه شد و با گسترش این کاخ، قدرت و شکوه خود را نشان داد. بعد از ایوان سوم، کاترین کبیر حکومت را به دست گرفت و تا سال 1773، کاخ کرملین را متروکه رها کرد.

 

قلعه کرملین روسیه

 

حتی کاخ کرملین روسیه با این ابهت و شکوه از چنگال بی‌رحم مغولان در امان نماند و بنای اولیه قلعه به کلی نابود شد. اما در سال 1849 مورد بازسازی قرار گرفت و نتیجه، قلعه باشکوه امروزی است. در حال حاضر تاریخ ساخت این کاخ، به سال آخرین بازسازی آن بازمی‌گردد اما در این حالت هم حدود 600 سال قدمت به دنبال دارد.

 

معماری قلعه کرملین مسکو

در قلعه بزرگ کرملین، چهار قصر، چهار برج، چهار کلیسا و 700 اتاق وجود دارد که در ابتدا خبری از حیاط داخلی و این تعداد اتاق نبوده است. قصر بزرگ کرملین محل اقامت رئیس جمهور روسیه و قصر سنا، محل استقرار دولت روسیه است. در قصر اسلحه خانه، مجموعه‌های نفیس اسلحه و جواهرات نگهداری می‌شود و کاخ ترتیاکوف به موزه ملی هنر روسیه تبدیل شده است.

 

معماری کاخ کرملین روسیه

 

یکی از کلیساهایی که در قلعه کرملین قرار دارد، کلیسای جامع بشارت است که محل تاج‌گذاری تزارها بود. در کلیسای جامع عروج، تزارها و در کلیسای جامع فرشته، شاهزادگان و اشراف روس دفن شده‌اند. تالارهای گئورگفسکی و الکساندروفسکی و اتاق‌های بولادیمیرسکی، آندریوفسکی و یکاترینسکی در این کاخ قرار دارند. معروف‌ترین برج این کاخ، برج اسپاسکایا است که به ناقوس‌هایش شهرت دارد. همچنین برج نیکولسکایا به عنوان دروازه اصلی ورودی به کرملین شناخته می‌شود و برج ترویتسکایا، محل دفن لنین است.

 


مطلب مرتبط: سفارت روسیه کجاست؟ + ساعات کاری و نحوه گرفتن ویزا


 

حقایق و اسرار کاخ کرملین روسیه

  • کاخ کرملین مسکو به عنوان بزرگترین قلعه قرون وسطی در روسیه و بزرگترین قلعه در اروپا شناخته می‌شود.
  • دیوارهای محافظ قلعه کرملین در ابتدا سفید بودند اما در بازسازی اواخر قرن 19 آجر قرمز جایگزین شد.
  • ستاره‌هایی که در کاخ استفاده شده است در ابتدا عقاب‌های دو سر بودند. اما در سال 1935، دولت شوروی ستاره‌های پنج پر را جایگزین این عقاب‌ها کرد.

 

ستاره های کرملین

 

  • کرملین از جنگ جهانی دوم به سلامت گذر کرد اما از دست مغول‌ها نه! در طول جنگ جهانی دوم، کاخ کرملین در زیر ساختمان‌های مسکونی مخفی شد. درواقع به نوعی با تغییر رنگ توانستند تا حدودی کاخ را استتار کنند. برج‌های معروف مجموعه و البته گنبدهای کلیساها از رنگ سبز به رنگ خاکستری و قهوه‌ای تغییر رنگ دادند. حتی بر روی دیوارها در و پنجره کشیده شد تا جلب توجه نکند و برای مدتی به خیابان چوبی تبدیل شد.گفته می‌شود که همین استتار باعث شد تا در بمباران‌های 1941 و 1942 هیچ آسیبی به کاخ وارد نشود.
  • بزرگترین ناقوس جهان و البته توپ جنگی جهان در مجموعه کرملین روسیه نگهداری می‌شود. جالب است بدانید که این دو آثار تاریخی در رکوردهای گینس ثب شده‌اند.

 

ناقوس کرملین روسیه

 

  • ساعتی که در مجموعه کرملین قرار دارد برای 58 سال بی‌صدا بود. در سال 1938 این ساعت ساکت شد و تا سال 1996 به صدا دراوردن آن طول کشید. جالب است بدانید که زنگ این ساعت، موسیقی‌های مختلفی می‌نوازد.

برای بازدید از کاخ کرملین روسیه، در سال 2024 بزرگسالان لازم است 500 روبل و کودکان 250 روبل بپردازند. کاخ در روزهای پنج شنبه تعطیل است و می‌توانید بلیطتان را آنلاین تهیه کنید.


نظرات شما

برای این پست نظری ثبت نشده

ثبت نظر